Hokej - MS v hokeji, NHL i KHL

MS v hokeji 2019

Výsledky MS v hokeji

Program MS v hokeji

Lední hokej - NHL

Aktuální zápasy v hokeji

Výsledky v hokeji

Lední hokej - KHL

Program a výsledky z hokeje

Lední hokej - týmy, tabulka

Hokej

V předchozím článku jsme si představili vznik a původ ledního hokeje, který se dnes běžně označuje jen jako hokej. Také jsme zmínili, že jde o velice dynamický a rychlý sport, ve kterém vysoké rychlosti dosahují samotní hráči na svých bruslích, ale především vysokých rychlostí dosahuje puk, který s pomocí své hokejky nebo-li hole hráči střílejí na branku.

Nyní se více zaměříme na pár pravidel, které se v ledním hokeji vyskytují a to z toho důvodu, že se lední hokej hraje téměř po celém světě, ale aby bylo možné srovnávat výkonnost jednotlivých týmů nebo hráčů, tak musejí všichni hrát podle stejných pravidel. Základem je hrací doba. Ta je v hokeji, včetně mistrovství světa v hokeji nebo zámořské NHL či KHL stanovena na tři třetiny, každá trvající 20 minut. Jde o čistý čas, to znamená, že se hra přerušuje. Před druhou a třetí třetinou je přestávka, která trvá 18 minut.

Další důležitou věcí je velikost hřiště. Ta se různí v americké NHL a na evropských kluzištích. I přes to jsou ale stanoveny minimální a maximální rozměry hrací plochy. Minimální rozměr je stanoven na 56 x 26 metrů, naopak maximální rozměry jsou 61 x 30 metrů, přičemž rohy jsou zaobleny hrazením, tak zvanými mantinely o poloměru mezi 7 a 8,5 metry. O kvalitu ledové plochy se na MS v hokeji i v NHL, KHL a dalších soutěžích starají rolby. Začaly se používat v 50. letech minulého století a od té doby se s oblibou využívají.