Výstroj brankáře na MS v hokeji

Výstroj gólmana na MS v hokeji

Kromě zvláštních práv může i přerušit hru

Kde se vzaly betony v ledním hokeji?

Výstroj brankáře v ledním hokeji

Široká hokejka se nepoužívala vždy

Vyrážečka ani lapačka dříve v hokeji nebyly

Vybavení brankáře v ledním hokeji i na MS

Maska nebyla povinná a tak docházelo k úrazům

Pravidla pro MS v hokeji 2019

Brankář a jeho výstroj

V dalším díle našeho seriálu přibližující lední hokej a jeho pravidla si představíme výstroj brankáře nebo-li gólmana. Popsali jsme si, že brankář má v hokeji zvláštní právo přerušit hru a další zvláštnosti okolo gólmanů v ledním hokeji, nyní si pojďme představit jeho výstroj a to, jak se v historii ledního hokeje měnila.

Na úplném počátku ledního hokeje se nerozlišovali jednotlivé pozice hráčů. Nebyl vyčleněný zvláštní hráč na pozici brankáře. Ten který byl nejblíže se zkrátka zrovna ujal bránění. Následně vzniklo pravidlo určující, že brankář smí zastavit puk rukou, ale v té době ho ještě nesměl držet ani házet. Gólman si nesměl sednout, kleknout ani padat na zem a jeho místo mohl zaujmout kterýkoli jiný obránce. Tolik ještě k vývoji pravidel ohledně hokejových brankářů, nyní k samotnému vybavení.

První speciální věc, kterou se brankář v ledním hokeji začal lišit od ostatních hráčů byly chrániče holení. Nejdříve se začaly používat chrániče z jiných sportů, například z kriketu. O pár let později přišel nový typ hole, který se dále ještě vyvíjel. Následovaly speciální rukavice a pak od roku 1915 další důmyslnější chrániče různých částí těla.

Ačkoli si brankáři chránili své tělo stále více a více, velice dlouho neměli chráněnou hlavu. O rozšíření brankářské helmy se zasloužil Clint Benedict, který na sklonku kariéry utrpěl zranění hlavy, ale na led se chtěl vrátit a tak se po zotavení znovu postavil do brány alespoň na dvě utkání v masce zkombinované amerického fotbalu a boxu. Povinnou součástí brankářské výstroje se v ledním hokeji ale maska stala až v 70. letech 20. století.